Cal Hawk Tools CAHP250C Air Hose
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
23
quantity
Product details
Category
  • Flexible and pliable construction
  • Working pressure : 300 PSI
  • Burst pressure : 1,200 PSI
UPC 091044368737
Color Clear
Brand Name Cal-Hawk
Unit Count 1.0 Count
Manufacturer Cal Hawk Tools
Material Type Pvc
Item Type Name Air Hose CAHP250C
Maximum Pressure 1200 Pound per Square Inch
Included Components Air Hose
Item Dimensions L x W 600"L x 0.25"W
Nominal Wall Thickness 0.25 inch